Sıkça Sorulan Sorular

Yedekleme Yapmak

iMağaza yazılımınızı periyodik olarak yedeklemeniz gerekmektedir. Yedeklemeler iki ana unsur olarak tamamlanmaktadır. Aşağıda nasıl yapılabileceği detaylı olarak anlatılmıştır.

Veritabanı Yedekleme (2 günde bir yapmanız önerilir.)

Admin panelinize giriş yapınız. Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki menüye tıklayıp sql.txt dosyasını bilgisayarınıza kaydedeceğiniz ekran çıkana kadar bekleyiniz. Menü: Modüller > Veritabanı Yedekle Tarayıcınızın size kaydetmenizi söylediği sql.txt dosyasını bilgisayarınızda kaybolmayacak bir şekilde ismini hatırlayacağınız şekilde değiştirerek Örnek: 07_01_2016.txt şeklinde tarih adıyla kaydedin. Unutmayın dosyanızın kaydedilmesi verilerinizin boyutuna göre uzun sürebilir, asla yarıda kesmeyin.


Fiziki Yedekleme Yapın

Bu işlem için cpanel bilgilerinize sahip olmanız gerekiyor. Sitenizin cpanel'ine www.siteadiniz.com/cpanel yazarak bilgileriniz ile giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra "Dosya Yöneticisi" ingilizce paneller için "File Manager" bağlantısına tıklayın.


Adım 2:

Açılan pencereden soldaki public_html klasörüne tıklayınız.


Adım 3:

Sağ taraftaki ekrandan images ve templates dizinlerini seçiniz.


Adım 4

Karşınıza bir ekran açılacaktır. Yukarıdan .Zip Arşivi olarak işaretleyin ve aşağıdaki alana kaydedilmesi istediğiniz dosya adını aşağıdaki örnekte belirtildiği gibi adlandırıp "Compress File" butonuna basınız. Butona bastıktan sonra işleminiz verilerinize oranla biraz sürecektir, bitmesini bekleyiniz. Dosya kaydedildikten sonra www.alanadiniz.com/yedekler_02_01_2016.zip şeklinde (Dosya adını ne yazdıysanız onu yazın.) Google Chrome ile bilgisayarınıza indiriniz. Artık yedekleme işlemleriniz tamamlanmışBu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.