Sıkça Sorulan Sorular

SMTP Hatası ve Çözümü

Eğer sisteminizde eposta yapılandırmanız doğru değilse bu hatayı almanız normaldir. Aşağıdaki kontrolleri uygulayınız. SMTP ile ilgili hatalar, e-posta sunucunuz tarafından gönderilir. İlgili hatada, SMTP sunucunuz, eposta ayarlarınızda tanımladığınız kullanıcı adı ve şifre bilgisinin onaylanmadığı belirtiliyor. Girdiğiniz ayarları kontrol edebilir, girilmesi gereken bilgilerde emin değilseniz sunucu yöneticinizden destek alabilirsiniz.

Kontrol1: Mail Hatası: SMTP Error: Could not authenticate.

Sunucunuz aynı anda hem ssl hem de tls bağlantısı gerektirdiğinden ötürü PHPMailer aynı anda her iki protokolden bağlantı kuramamaktadır. Bu sebepten ötürü hangi ayarları kullanırsanız kullanın karşınıza SMTP Error: Could not authenticate. Mail Hatası: SMTP Error: Could not authenticate. uyarısı çıkacaktır.

Hatanın Sebebi:

PHPMailer fonksiyonu aynı anda iki şifreleme yöntemine bağlanamaz. Ya SSL protokolü, ya da TLS protokolü ile bağlantı kurabilir. Bazı mail sunucularda SSL ve TLS aynı anda istenmektedir. Bu sebepten ötürü iMağaza yazılımınız mail sunucunuza bağlantı gerçekleştiremeyecektir.

Hatanın Çözümü:

Sunucu firmanıza smtp eposta gönderirken SSL protokolü ve TLS protokolü üzerinden bağlantı yapmak istemediğinizi belirtin. Protokoller kapatıldığında iMağaza sağlıklı eposta gönderimine başlayacaktır.

Bu Hataya Örnek Teşkil Eden Log Dosyası:

SMTP -> FROM SERVER:220-kurumsal02.xx.xxx.tr ESMTP Exim 4.80.1 #2 Fri, 11 Oct 2013 11:36:23 +0300 220-We do not authorize the use of this system to transport unsolicited, 220 and/or bulk e-mail.
SMTP -> FROM SERVER: 250-kurumsal02.xx.xx.tr Hello kurumsal02.xx.xx.tr [159.253.43.8] 250-SIZE 52428800 250-8BITMIME 250-PIPELINING 250-AUTH PLAIN LOGIN 250-STARTTLS 250 HELP
SMTP -> ERROR: Password not accepted from server: 535 Incorrect authentication data
SMTP -> FROM SERVER:250 Reset OK
SMTP Error: Could not authenticate. Mail Hatası: SMTP Error: Could not authenticate.


Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.