Sıkça Sorulan Sorular

Internal Server Hatası

iMağaza kendisinin kurmadığı ve taşımayı gerçekleştirmediği sunucu transferlerinde karşı tarafa destek vermemektedir. Ancak daha önceki işlemlerden ötürü edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda sizleri yönlendirebiliriz.

Neden Bu Hatayı Alırım?


  • Eski sunucudan yeni sunucuya dosya ve hesapların transferinde kullanılan ssh yöntemiyle oluşan sahiplik yetkileri farklı olabilir.

  • Hesaplar yaratılırken sunucu ayarlamalarında konfigurasyon hatası yapılmış olabilir.

  • Eski VDS'te root hesabı ile yapılan işlemler yeni VDS'te açılan yeni bir root hesabı ile yapılır. İsimler aynı olsa bile user signature bilgileri farklı olacağından dosyalar ve hesaplardaki yetki imzaları farklı olabilir. Bu durumda dosyaların ve hesapların sahipliklerini devralmanız gerekir.

  • Apache rewrite componenti düzgün yüklenmemiş olabilir.

  • Apache için kullanılan yapılandırma dosyası eski VDS'teki bilgileri içeriyor olabilir.

  • En sık yapılan hata ise winscp vb. programlarla dosyaları yeni sunucuya root hesabı ile giriş yaparak upload etmekten kaynaklanmaktadır. Bu tip durumlarda sunucunuzda hesap yaratıp ilgili hesaba ait kullanıcı ile tüm işlemleri yapmanız gerekmektedir.

Nasıl Çözülür?

Genelde sunucunuzda www/ klasörü içerisinde error_log adında bir dosya kaydolur, o dosyanın en alt satırında en son yaşadığınız hata kodu bastırılır.

Sunucumda error_log dosyası bulunmuyor?

Bu durumda sunucu / hosting servis danışmanınızdan ilgili alan adınıza ait error_log dosyasını talep etmelisiniz.


Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.