Sıkça Sorulan Sorular

403 Fobidden Hatası

iMağaza kendi serverları dışında dışarıdan hizmet alınan sunucularda bu gibi hataları çözme yolunda bir işlem yapmamaktadır. Tamamiyle barındırma hizmetinizi temin ettiğiniz firma ile görüşerek bu sorun giderilmelidir. Ancak firmaya yardımcı olmak adına teşhis edilen sorun ve çözümü aşağıda belirtilmiştir.

Neden Bu Hatayı Alırım?

Sunucunuzdaki mod_security veya sql xss firewall güvenlik duvarında formları gönderirken yazılım form öğelerine göre değerler gönderir. Mesela kategori eklerken gönderilen değerler arasında name ve markaID etiketleri bulunduğunda güvenlik duvarınız bu parametreyi zararlı olarak algılamaz. Bu sebeple veri gönderimine izin verir.

Ancak ürün eklerken ya da buna benzer form içerisinde fazla etiket değeri olan gönderimlerde belli belirsiz etiketler (mesela fiyat, mainCat, active, null v.b.) gönderimler mod_security ya da firewall güvenlik duvarına takılarak işlem sunucu tarafından zararlı olabilecek şüphesiyle sonlandırılır.

Nasıl Çözülür?

Eğer hosting hizmetiniz iMağaza tarafından sağlanıyorsa sorun datacenter mühendisleri tarafından ticket atılarak giderilmektedir. Ancak iMağaza dışında bir hosting kullanıyorsanız aynı şekilde bu makale linkini kendilerine iletip durumu açıklayacağınız bir ticket talebi oluşturmanız gerekmektedir. Karşınızdaki hosting firması çalışanlarının tecrübelerine göre sorununuz giderilmelidir.

Genelde hesabınızın bulunduğu ip adresine bağlı sunucunun apache güvenlik kayıtlarından sorunun sebebi bulunarak güvenlik duvarı kurallarında whitelist ekleme yöntemiyle sorun giderilmektedir.


Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.